Причини за раздяла
Проблем в комуникацията – една от основните причини за раздяла.
Какво е необходимо, за да бъде един брак сполучлив и щастлив? Когато задавам този въпрос на моите клиенти, най-често получавам следния отговор – доверието и добрата комуникация. Абсолютно вярно!
Но за да можем да имаме доверие на партньора до нас, ние трябва да го познаваме, респективно да прекарваме време заедно. Колкото по-достоен за доверие е другия, толкова повече ще го обичаме. Обратното също е валидно – ако сме избрали правилния партньор, колкото повече сме достойни за доверие, толкова повече любов ще бъде насочена към нас.
Когато задавам въпроса „Какво можете да направите, за да опознаете партньора си“, най-често чувам „Ние просто нямаме време“. И в един по-дълбок разговор става ясно, че имаме време за социалните мрежи, за лентите с видеоклипове, за гледане на риалити предавания, за футбол, за безконечно взиране в компютъра, за имейли, за дълги служебни разговори. Но нямаме време за този, когото обичаме. Как става това?
Най-важно е да имаме време за истинските ценности и да не оставим комерсиализацията да ни поглъща.
Дългогодишния ми опит като семеен терапевт показва, че основната причина за развод е неспособността или нежеланието на семейната двойка да комуникира. Повечето двойки, които идват при мен знаят, че имат проблем с комуникацията, но не знаят как да се справят.
Комуникацията е пълна, когато партньорската двойка може последователно да се справи с три принципа:
- Ефективно използване на говоренето и слушането от страна на партньорите;
- Решаване на конфликтите чрез конструктивни подходи и методи;
- Всекидневно отделяне на време за интимно споделяне на чувствата.
Често си мислим, че е необходимо просто да говорим. Не, има още два изключително важни елемента:
- Да чуем това, което партньорът ни казва. Да чуем не само думите, а душата му, неизказания копнеж. И помнете: думите галят не само ушите на партньора ни, но и сърцето му.
- И още нещо много важно – да разберем какво ни казва партньорът. Защото между чуването и разбирането има огромна разлика. Да се поставим на неговото място, да почувстваме радостта и болката му, нуждите и стремежите му.
Много от клиентите ми се оплакват, че са слушани за кратко и след това партньорът им си гледа в телефона, докато слуша. За това има невро-физиологично обяснение. За нас е много по-лесно да говорим, отколкото да слушаме. Ние можем да изговорим до 100 думи в минута, а да приемем 500. Тоест мозъкът ни остава със свободни 400 думи и се чуди какво да прави.
Ето защо от изключителна важност е да се научим да слушаме активно.
В следващата статия ще ви запозная с основните принципи на активното слушане.