Какво е логотерапия?
Логотерапията или още третата виенска школа в психотерапията е фокусирана върху подкрепата при търсене и намиране на смисъл у човека. Неин създател е световно известният психиатър, невролог и психотерапевт Виктор Франкъл. В лагерите на смъртта той доказва по един неоспорим начин, че човешкият живот има безусловен смисъл, независимо от съдбовните удари, та били те и твърде ужасяващи.
Този тип психотерапия не се рови в миналото за разлика от повечето психотерапевтични школи. Тя е фокусирана към бъдещето, към намирането на смисъл за отделния човек. Тя е психотерапия с достойнство, която дава една нова перспектива за живота и го прави възможен да се живее дори и при най-тежките страдания и при превратностите на съдбата.
В България често се слага знак за равенство между Логотерапия и Логопедия – две коренно различни области.
Логопедията се занимава с комуникативни нарушения, а Логотерапията е вид психотерапия, базирана на емпирично доказаната в цял свят мотивационна тенденция – Волята за смисъл.
Важни понятия в логотерапията са свободата и отговорността – тоест всеки човек е свободен да взема своите решения и в същото време отговорен за последствията от тях, както и за живота си по принцип. И разбира се достойнството, дадено ни не защото сме постигнали това или онова, а защото сме хора. Дори и най-бедният и най-болният човек има достойнство, а може би точно той. Защото когато човек стъпи на страданията си –става голям.
В логотерапията говорим за три измерения у човека, които са вплетени едно в друго и не могат да бъдат разделени – тялото, психиката и духа. Тялото и психиката могат да боледуват, но човешкият дух никога не може да се разболее. Може да е възпрепятстван пътя до него, но винаги е здрав.
В духовното ни измерение се намира всичко човешко – вярата, любовта и надеждата, истинското, красивото и доброто. Там е нашата съвест – органа на смисъла и хумора, характерен само за човека.
Точно чрез духовното си измерение можем да се противопоставим на всички физически и психични проблеми – тоест да действаме въпреки тях и да живеем един наистина достоен и пълен с надежда живот.
Виктор Франкъл издига човека до едно много високо ниво, защото лишавайки го от духовното измерение, ние го лишаваме от всичко.
Най-важното в моята работа:
Помагам на моите клиенти да укрепят трите най-важни пътя към смисъла, за да водят щастлив и пълен с ценности живот:
- Способността за работа или така наречените творчески ценности – помагам на клиентите си да открият и развият онези аспекти от живота, при които да са действени – да създават, да правят, да даряват Света със своите способности.
- Способността да обичат – когато човек обича и то в най-широкия смисъл на тази дума, кризата се абсорбира по един естествен начин и се трансформира в житейска мъдрост и опит. Това са така наречените ценности на преживяването – или способността да даряваме любов, да се потопим ние самите в любовта на близките ни, да съзерцаваме природата, да изживяваме красотата на живота и т.н.
- Способността за страдание – или т.нар. ценности на нагласата – Там, където не можем да променим ситуацията, трябва да променим себе си. Знаете ли, че между способността ни за страдание и щастливия живот има много пряка връзка? Помагам на клиентите си да бъдат устойчиви на човешките несгоди, да продължават пътя си въпреки трудностите. Защото когато животът им има смисъл, всяко препятствие е дар за тяхното развитие.
„Но щастието не може да се преследва, то трябва да последва. Човек трябва да има причини да „бъде щастлив„. Ала след като веднъж причината се намери, той автоматично става щастлив.
Както виждаме, човешкото същество не преследва щастието, а по-скоро търси причина да бъде щастливо, не на последно място чрез реализиране на потенциалния смисъл, заложен, но непроявен в дадена ситуация“ – Виктор Франкъл