Как да се научим да слушаме партньора си активно?
В предишна статия ви споделих, че най-важното за едно пълноценно съжителство е добрата комуникация и доверието. В настоящия материал ще ви разкажа за най-важните аспекти на активното слушане:
- Поддържайте добър контакт с очите си. Забравете всичко друго и станете слух и зрение за вашия партньор. Оставете телефона, изключете телевизора и бъдете на разположение на 100 процента;
- Седнете и слушайте с внимание. Наклонете се леко към партньора си. Покажете, че нищо друго на света в момента няма значение. Нека Ви напомня, че вербалната комуникация/думите са само 7 % от общуването. Езикът на тялото и интонацията са наистина изключително важни;
- Показвайте интерес към това, което чувате. Удивлявайте се на разказа, прегърнете партньора си, погалете, поощрете… ;
- Изпълнете вашето активно слушане с подходящи фрази, които показват съгласие, интерес и разбиране;
- Задавайте добре замислени и оформени въпроси;
- Изслушвайте малко по-дълго. Точно когато ви се иска да дадете съвет, изчакайте още около 30 секунди. Така ще дадете възможност на партньора ви да изкаже всичко в пълнота.
- Не прекъсвайте особено ако партньорът ви споделя нещо болезнено.
В действителност най-продължителните и мъчителни кризи в семейството или в партньорската двойка произлизат от деструктивните междуличностни и семейни отношения и много често нечовешкия подход един към друг.
Това от което се нуждаят недобре функциониращите семейства е доверие в аванс – да се решат да се откажат от обвинителния тон, безразличието и обидите.
За доверието в аванс ще можете да прочетете в някоя от следващите статии.
Category: Полезно